Bitcoin - počuli ste o ňom?

Autor: Miroslav Šnobel | 16.6.2015 o 9:09 | (upravené 17.6.2015 o 10:23) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  1067x

Bitcoin. Slovo, ktoré pozná väčšina z vás no skoro tá istá väčšina z vás pri druhom zamyslení netuší, čo to vlastne je alebo čo si pod tým predstaviť.

Nie že by som bol nejaký expert na Bitcoiny (BTC alebo XBT) ale keď som skúsil vyhľadať toto slovo tu na blogoch, nenašiel som žiadny článok, ktorý by aspoň stručne opísal, o čom to vlastne celé je. A tak sa o to pokúsim ja.

Upozornenie - budem stručný (hoci keď teraz pozerám na dĺžku textu, asi ani veľmi nie), nie som žiadny BTC expert a budem často prirovnávať BTC k bežnému „fiatu“ tj. klasický peniazom, aby som opísal jeho výhody a nevýhody.

Na úvod skratke opíšem samotné BTC – jedná sa o najznámejšiu open source virtuálnu (digitálnu) menu, presnejšie kryptomenu, ktorej základy položil človek skrývajúci sa pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Virtuálna znamená, že nie je premietnutá do fyzického sveta a teda neexistuje nič také ako BTC bankovka alebo BTC minca (hoci, už aj to som videl na Čínskych trhoch :) ). Všetky transakcie sa vykonávajú výlučne elektronicky, niečo ako keď platíte bankmatovou kartou (ale podobá sa to len pocitovo, o tom neskôr). Virtuálnych mien existuje samozrejme oveľa viac, no 99,9% z nich do roka zanikne a slúžia len ako technologická hračka prípadne miesto pre drobné špekulácie. Po BTC je druhý najznámejší Litecoin (LTC) a v ďalekom závese sa rysuje DarkCoin (DRK). Samozrejme sa nejedná o presné klony BTC – každý z menovaných obsahuje určité vylepšenia a zmeny ale to je už mimo tému.
Kryptomena zase znamená, teraz zacitujem z wikipédie: „digitálne platidlo ("mena") založené na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť tohto platidla.“

Nebudem zbytočne rozpisovať podrobnosti, ktoré už boli veľakrát napísané, preto ak by niekto bažil po lepších informáciách, k jednotlivým odsekom a na koniec blogu pridám zopár odkazov, ktoré by mali uhasiť vašu zvedavosť. Ja sa radšej pustím do zjednodušeného porovnávania BTC verzus EUR (tj. naša súčasná oficiálna mena), aby ste mali predstavu, v čom je to také „cool“ a super. Pozn: poradie jednotlivých bodov je čisto náhodné.

Emitovanie
Začnem asi vznikom novej meny. Nové bitcoiny sa len tak neobjavia alebo si niekto „tam hore“ nepovie, že uvoľní nové BTC, ale „ťažia“ sa pomocou počítania zložitého matematického algoritmu (zjednodušene povedané). Po úspešnom vypočítaní úlohy je automaticky získaná odmena niekoľkých BTC, pričom odmena každým rokom klesá a zároveň zložitosť výpočtu stále stúpa. Preto je odhadované, že okolo roku 2030 bude „vyťažená“ väčšina BTC a ich počet bude niekde pri 21 miliónoch. Viď. obrázok z Wikipédie. Ak ste si práve povedali, že 21mil. pre celý svet je strašne málo, treba si uvedomiť, že BTC sa dá bez problémov deliť na 8 desatinných miest (EUR sa bežne delí na 2 miesta, tj. na centy) a v prípade potreby je možné toto delenie ešte zväčšiť.
Emitovanie  EUR (a iných meien) je naopak často vecou dohody a nálady „tých hore“, pričom každý rok je mena znehodnocovaná infláciou (a inými procesmi v štáte/zóne - to je zase na diskusiu s makroekonómmi). Pri BTC sa logicky počíta s defláciou, nakoľko ťažba bude klesať a využívanie BTC rásť.
BTC ani EUR nie je krytá zlatom a obe sú ohodnotené len dôverou trhu. V súčasnosti má BTC hodnotu asi 210EUR a hoci môže niekto namietať, že pred 18 mesiacmi mal hodnotu 1000EUR, musí si uvedomiť, že 3 mesiace pred tou bublinou mal hodnotu 120EUR prípadne že na začiatku mal hodnotu 0EUR. Svoju cenu si zatiaľ hľadá a kým budú špekulanti špekulovať, takéto bubliny pravdepodobne ešte prídu. Takto vyzerá kolísanie ceny za posledné 2 mesiace: bitcoincharts

Decentralizácia
BTC je postavený na decentralizovanej peer-to-peer sieti. „Decentralizovaný“ znamená, že nikde na celom svete neexistuje entita (osoba, firma, spoločenstvo...), ktorá by mohla danú menu nejako ovplyvniť alebo ju jednoducho vypnúť. Peer-to-peer znamená, že sieť je tvorená samotnými používateľmi BTC. Kým je do internetu pripojených aspoň pár počítačov s BTC programom (napríklad BTC peňaženkou), existuje BTC pre celý svet.
V prípade EUR máte svoje peniaze uložené niekde v banke a banka je vlastne pánom týchto Vašich peňazí (a nad bankami zase sedí ECB?). Ak sa niečo stane banke, štátu alebo EU, postihne to aj Vaše peniaze.

Transakcie
S predchádzajúcim bodom úzko súvisí rýchlosť a poplatky transakcií. Keďže sieť je globálna a decentralizovaná, všetky transakcie sa uskutočňujú do pár minút za minimálny alebo žiadny poplatok (tzv. transakčný poplatok vo výške max. tisíciny BTC). A je jedno, či posielate 0.0001 BTC susedovi alebo 1000BTC do Austrálie. Je piatok večer, Vaši známi sú na dovolenke v Chorvátsku a nutne potrebujú nejakú hotovosť? Skúste poslať pár EUR bankovým prevodom, že ako dlho to bude trvať a koľko budú stáť poplatky...

Blockchain
Blockchain je vlastne účtovná kniha BTC. Sú tam vidieť všetky BTC operácie, ktoré kedy boli uskutočnené spolu s časom a adresami, medzi ktorými sa transakcia vykonala. Inak povedané, kedykoľvek a kdekoľvek si môžete overiť, kto, komu, kedy a koľko BTC poslal. Takže ťažko by sa Vám niekto vyhováral, že Vám BTC poslal ale na zlú adresu, nakoľko by ste si to mohli okamžite skontrolovať. Dokonca môžete tie transakcie sledovať aj hneď teraz na stránke: https://blockchain.info/ 
V čase písania tohto blogu je veľkosť blockchainu úctyhodných 35GB a za posledný rok sa veľkosť zdvojnásobila, preto ak sa rozhodnete BTC vyskúšať a stiahnuť si do počítača peňaženku a máte pomalý alebo limitovaný internet, sťahujte takú, ktorá blockchain nesťahuje.
Pri EUR platbách má takýto výpis k dispozícii banka a možno po vyžiadaní súdu aj polícia/prokurátor, takže pri tej modelovej situácii by to bolo slovo proti slovu.

Bezpečnosť
Tu platí staré známe: „Reťaz je taká silná ako jej najslabší článok.“. V tomto prípade ste tým článkom pravdepodobne Vy. Toto je na dlhšiu diskusiu a existuje veľa rôznych spôsobov, ako a kde vlastniť peňaženku a aké bezpečnostné riziká s tým súvisia (mať vlastnú peňaženku vo svojom PC? Alebo nejakú online peňaženku? Atp). Každopádne sa vyvarujte úplnej strate svojej peňaženky lebo sa jedná o nenávratný proces. V takom prípade nemáte kam zavolať alebo navštíviť pobočku "BTC banky". Jednoducho prídete o všetko (spomínate si na prípad Nórskeho študenta, ktorý pri vzniku BTC nakúpil asi 7500BTC za pár drobných a potom neskôr na to zabudol a disk s peňaženkou vyhodil?). V prípade EURovej peňaženky je to lepšie – karty môžete časom zablokovať a vybaviť si nové a v peňaženke nenosíte celé svoje imanie. (pozn. je pravda, že BTC peňaženiek môžete mať koľko len chcete a rozdeliť si svoje bohatstvo medzi ne, len tým sa nezbavíte problému, ako ich zálohovať, aby ste o ne neprišli) 

Využiteľnosť
Keďže BTC je pomerne mladý projekt (vážnejšie sa o ňom rozpráva možno posledné 3 roky), je jeho využiteľnosť zatiaľ obmedzená. „Bankomat“ (aj to asi len prevod EUR na BTC) na Slovensku zatiaľ vidieť len v Košiciach a Bratislave a platiť priamo s BTC sa dá len na 50 miestach na Slovensku (ak dobre počítam, viď. mapa). Samozrejme, čím väčšie mesto, tým viac možností a napríklad len v samotnej Prahe je tých miest 54. Zatiaľ asi najväčší prínos má už spomínaný prevod peňazí do iných krajín, kedy nie je potrebné čakať X dní na banku a platiť jej ešte poplatky za prevod prípadne počítať s kurzovou stratou. Každopádne platba s BTC prebieha veľmi jednoducho – na pokladni Vám ukážu (na obrazovke alebo vytlačia na účtenke) QR kód, ktorý obsahuje BTC adresu obchodu a sumu, takže po nasnímaní Vaším telefónom (smartphone + aplikácia pre prácu s BTC) len potvrdíte transakciu a je vybavené. Trvá to o pár sekúnd dlhšie ako priloženie platobnej karty no transakcia sa vykoná v priebehu pár sekúnd. Pri platbe kartou Vám operáciu občas zaúčtujú až o niekoľko dní. Každopádne, dajme tomu ešte nejaký čas, nech si ľudia zvyknú, mladá generácia to pretlačí...

Riziká (nelegálne obchody)
Ak niekoho napadla Ponziho schéma (alebo tzv. lietadlo), tak Vás sklamem, ale pri BTC Vám nikto nesľubuje žiadny zisk z investovania ani nezískavate žiadne výnosy zo získania nových „investorov“. BTC je proste mena ako EUR, USD a pod. len nemá fyzické nosiče a jej hodnotu nestanovuje štát ale samotní ľudia (+samozrejme ostatné rozdiely opísané vyššie) . A práve preto sa používa BTC už aj pri nelegálnych činnostiach. Kriminalita tu bola, je a bude a je jedno, či sa v nej bude používať BTC, EUR alebo zlato. To isté platí o praní špinavých peňazí. Tak ako pri BTC si môžete na nejakej burze vytvoriť falošný účet s falošným občianskym a pasom, to isté môžete spraviť aj v banke. A takisto, ako banka môže monitorovať podozrivé operácie na účte, v podstate tak isto môže robiť monitoring aj daná burza. Navyše fiat peniaze je nutné na burzu poslať z banky, takže predložiť občiansky preukaz musíte 2x (ak chcete na burze okrem BTC operovať aj s peniazmi, musíte o sebe uviesť veľa informácií, vrátane kópie napr. občianskeho preukazu – týka sa to však len pri transferoch peňazí z/do burzy). Tváriť sa teda, že pred zavedením BTC kriminalita neexistovala (prípadne bola menšia) je trochu povrchné.

Ako začať?
Ak ste dostali chuť pohrať sa s BTC, nie je nič jednoduchšie. Stačí si stiahnuť niektorú z dostupných peňaženiek a automaticky získate svoju BTC adresu. Krátky zoznam, z čoho môžete vyberať, zistíte napríklad na tejto adrese. Potom už stačí niekde nakúpiť BTC a poslať si ich na svoju adresu. Môžete vyhľadať vo svojom okolí niekoho, kto BTC predáva na stránkach https://localbitcoins.com/ , môžete využiť priamo spoločnosť, ktorá sa predajom BTC zaoberá (napr. https://simplecoin.sk/ ) ale najvýhodnejšie bude kúpiť BTC priamo na burze za aktuálny kurz.

Čo s BTC robím ja
K BTC som sa dostal zo zvedavosti, teraz s ním občas platím do zahraničia  (ehm, zatiaľ len 1x)  a medzitým si s ním privyrábam pár drobných hraním sa na burze, v mojom prípade Bitfinex (búrz máte na výber viac no nie všetky sú tak dobré ako ostatné, niektoré sú dokonca nebezpečné, preto vyberajte s rozvahou - ja som si obľúbil zrovna túto). Samozrejme, občas sa nedarí ale zatiaľ som v čiernych číslach (napr. za posledné 2 týždne zatiaľ +100EUR). Ak sa mi zrovna nechce s tým hrať, je možné poskytnúť ostatným obchodníkom na burze svoj kapitál za úrok. Ten kopíruje dopyt na trhu a momentálne je len vo výške 1,9%/mesiac ale nebolo to tak dávno, kedy sa dalo požičať za 3%/mesiac (podotýkam, že tieto percentá počítam z aktuálneho denného úroku 0.065%, ktorý sa každú chvíľu mení a tých 1,9%/mesiac je vlastne 0.065*30 zároveň 23%/rok). Taktiež sa dajú požičať aj samotné BTC, tam je však (momentálne) úrok 3x menší. Ako obchodovať (ako obchodovať s pákou) je už téma na iný článok ale základ je – kúpiť lacno a predať draho (prípadne pri short – predať draho a kúpiť lacno :) )

Záverom
Ak ste sa rozhodli, že BTC dáte šancu, rozhodne neodporúčam vkladať do toho veľkú sumu peňazí prípadne peniaze, ktoré v blízkej budúcnosti budete potrebovať. Ako som už písal, BTC je stále v plienkach, hoci nepredpokladám, že by pri výške investícií, ktoré už boli do BTC technológie vložené a každú chvíľu do nej tečú nové, by BTC len tak zaniklo a ostali Vám len oči pre plač. Skôr mám pocit, že tých 1000EUR za 1BTC z prvej bubliny sme nevideli naposledy. Navyše už aj banky a vlády si všimli, že im pomaly rastie konkurencia v ich monetárnom monopolnom trhu tak začínajú rozmýšľať, aké regulácie by vymysleli. Každopádne, nebolo by pekné, keby teraz nakúpite povedzme 5BTC a za 5 rokov zistíte, že majú hodnotu 10 000,- EUR? (zatiaľ čo druhých 1 000,- EUR, ktoré ste si nechali na účte, za tú dobu zdegradovalo na 800,-)

Odkazy pre zvedavších (aby ste nemuseli googliť):
http://btctip.cz/co-je-bitcoin
http://www.menejstatu.sk/ako-zacat-s-bitcoinom/
http://www.bitcoinman.cz/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?