"5 centimetrov za sekundu"

Autor: Miroslav Šnobel | 18.7.2008 o 10:10 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  2499x

Ako by som mal začať, aby som Vás hneď neodradil... hmm.. Keď poviem, že nadpis článku je vlastne názov animovaného filmu, každému sa hneď vybaví Walt Disney s Popoluškou či DreamWorks so Shrekom...

"5 centimetrov za sekundu ", teda v originále Byôsoku 5 senchimêtoru je však úplne niečo iné, čo dokážu vytvoriť asi len Japonci a vložiť to do krabice so všeobecným označením anime. Zatiaľ čo animované filmy od spomínaných štúdií sú vhodné hlavne pre deti prípadne pre rodiny (vtipné rozprávky typu Shrek, Doba ľadová a pod.), anime poskytuje tak širokú paletu žánrov, že si v nej každý nájde to, čo potrebuje. Od rozprávok pre deti a mládež (aj u nás známy Pokémon či Naruto) cez komédie, akčné filmy, vedecko-fantastické, kriminálky až k psychologickým thrilerom, hororom či erotike alebo pornu. Všeobecne existuje asi 14 rôznych smerov, ktorými sa anime môže uberať, ale to je už téma pre iný článok. Viac môžete vyčítať napríklad na wikipédii - SK alebo CZ .

5CentiPS01_res.jpg

Vrátim sa teda k samotnému filmu. Scenár, réžia, animácie.. v podstate všetko spravil sám na svojom počítači Makoto Shinkai . Teda všetko okrem nahovorenia postáv. Hlavná myšlienka je v podstate jednoduchá. Vzťah dvoch ľudí - chlapca Takakiho a dievčaťa Akari, ktorý je rozoberaný v troch časových úsekoch a teda v troch krátkych, na seba voľne nadväzujúcich príbehoch. Nebudem sa veľmi rozpisovať o celom príbehu nech neskazím zážitok tomu, kto si to pôjde pozrieť (osobne spoilery neznášam) a preto len veľmi krátko o každej časti.

 

5CentiPS02_res.jpg

Na škole veľmi blízky vzťah hlavných postáv náhle naruší odsťahovaním sa jedného z nich do ďalekého mesta. Aj napriek diaľke udržujú spolu vzťah, ktorý vôbec neochabuje a vzájomnými dopismy sa uisťujú, že raz opäť budú spolu. Prvý príbeh rozpráva o dlhej ceste vlakom Takakiho za Akari, aby sa po dlhej dobe aspoň na chvíľu stretli. Jednou vetou opísaný dej je plný krásnych obrazov a záberov, pri ktorých človek len nemo pozoruje a ani si neuvedomuje, že je to všetko kreslené

5CentiPS04_res.jpg

Druhá časť filmu zobrazuje Takakiho z pohľadu inej dievčiny - spolužiačky Kanae, ktorá je do neho zamilovaná. Človek nevie, či sa má celý príbeh vnímať ako jemnú romantiku a teda mať pri tom úsmev na tvári alebo ako drámu a tušiť, ako to celé dopadne.

5CentiPS07_res.jpg


Záverečná časť posunie dej o pár rokov ďalej, kedy už Takaki skončil školu a pracuje. Býva sám v byte, v práci trávi väčšinu svojho času a keď si nakoniec uvedomí, že takýto život nie je to, po čom celý čas túžil prichádza záver filmu v podobe nádhernej piesne s vyobrazením všetkého, čo sa stalo a čo chcel, aby sa stalo. Nechcem viac prezrádzať no fakt, že záver väčšiny Japonských (či Kórejských) filmov zostanú vo Vás rezonovať ešte pár dní po dopozeraní platí v prípade Byôsoku 5 senchimêtoru dvojnásobne.

 

5CentiPS08_res.jpg


V prípade, že máte záujem si daný film pozrieť a Vaša videopožičovňa či predajca DVD nič také v ponuke nemá, je tu možnosť stiahnuť si ho z internetu napríklad z tejto stránky (horšia kvalita) alebo z tejto   (prípadne je možnosť nájsť iné zdroje pre priamy download). 

5CentiPS09_res.jpg

PS: Pre tých, ktorí to pozerať nebudú prezradím, že 5 centimetrov za sekundu je rýchlosť, akou padá sakurin okvetný lístok zo stromu :)


Pekný deň a prípadne aj pekné sledovanie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak sa potvrdia väzby Jankovskej na Kočnera, Gál tajomníčku odvolá

V prípade, Smer bude na Jankovskej zotrvaní trvať, Gál zváži svoje pôsobenie na ministerstve.


Už ste čítali?